"Spuldze 2019"
Skolēnu pašpārvalžu pieredzes apmaiņas pēcpusdiena jeb, kā mēs to dēvējam, “Spuldze” ir mūsu skolēnu domes darbietilpīgākais pasākums. Uz Cēsu Valsts ģimnāziju brauc citas skolēnu pašpārvaldes un dalās ar savu pieredzi domes vadīšanā, pasākumu organizēšanā, vēlāk sadraudzība turpinās arī ballē, kur uzstājas mūsu skolas grupas.
Vispirms jāiepazīstina ar lielisko organizatoru komandu - Evelīnu Meļņiku, Evelīnu Glaudiņu, Andu Upani, Martu Kļaviņu, Elīzu Martu Stangaini un Diānu Paulu Upmali. Lielākos vai mazākos sastāvos pavasara brīvlaikā sēdējām Cēsu novada Jauniešu mājā un fantazējām, ko šogad varētu sagaidīt no “Spuldzes”.
Pirmā lielā ideja, kuru realizējām, bija skolēnu domes “Instagram” konta izveide. Skolai jau ir “Facebook” lapa, kur vienkopus ir visas skolā notiekošās aktivitātes. Mums šķita, ka ir pienācis laiks plašākai auditorijai rādīt, ar ko nodarbojas tieši dome. Tā kā “Instagram” ir galvenokārt platforma jauniešiem, tad arī iztiekam bez striktām formalitātēm saturā.
Nākamā ideja, precīzāk, pašmērķis, bija, lai pasākums būtu plašāk apmeklēts nekā iepriekšējos gados. 2018. gadā pie mums bija atbraukuši tikai viesi no Madonas un draugi no Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas. Senāk esot bijusi vēl interesantāka sadraudzība, kad braukuši skolēni no Rīgas Franču liceja un Cēsu Arodskolas.
Jāpatur bija prātā, ka daļa sadraudzības notika Cēsu novada Jauniešu mājā, kuras ietilpība ir aptuveni 60 cilvēku. Pasākuma formāts pieprasa, lai sadraudzēšanās notiek nelielā cilvēku lokā, tāpēc nedrīkstējām arī gluži aicināt visas Vidzemes vai Latvijas ģimnāzijas. Rezultāts bija ideāls - “Spuldzi” apmeklēja delegācijas no Valmieras Valsts ģimnāzijas, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Jaunpiebalgas vidusskolas, kā arī draugi no Cēsu novada Jauniešu domes. Kopējais apmeklētāju skaits: ap 30-40.
Trešais nerealizētais sapnis no 2018. gada “Spuldzes” bija atbalsts no sponsoriem, lai pasākums būtu kvalitatīvāks un arī pilsētā pamanāmāks. Pasākuma tapšanā mums palīdzēja “Cēsu alus”, “Vinnis”, “Cēsu maize”, “Zinoo”, “Ozolkalns”, “Tīklu parks”, “Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs” un “Studio Pizza”. Šķiet, ikkatrs pasākuma dalībnieks atcerēsies patērētos “Limpo” daudzumus, jo sponsori tik tiešām bija mūs lutinājuši.
Pats pasākuma saturs bija pildīts ar dažādām Eiropas Jauniešu parlamentam raksturīgām spēlēm, erudīcijas konkursiem, kā arī diskusijām par domju problēmsituācijām un to risinājumiem. Diezgan klasiski šādam pasākumam.
Pēc sadraudzības sekoja visiem Cēsu skolēniem gaidītā daļa - balle. Ar pavasara ballēm ir problēma, ka vienmēr ir pārāk gaišs un agrs, lai cilvēki spētu atraisīties uz deju grīdas. Iepriekšējā gadā dome Mārtiņa Tilaka vadībā atjaunoja senu tradīciju - dzīvās grupas. Tā kā mūsu skolā ir trīs grupas - “Bliezienc”, “Gravitāte” un “Grēki” -, tad mūziķu atrašana nav tik sarežģīta.
Pāris nedēļu pirms “Spuldzes” grupai “Gravitāte” pievienojās jaunais bundzinieks Artis Krūmiņš, kuram “Spuldze” kļuva par pirmo uzstāšanos ar grupu. Dienu pirms balles Diāna Kukore (grupas “Gravitāte” soliste) matemātikā piebakstīja man pie pleca un minēja, ka ballē spēlēs vien pusstundu, jo mokās ar kārtīgām kakla sāpēm. Balle sākas. Diāna ar grupu nospēlē savu pusstundu, bet viņus zāle nelaiž prom no skatuves. Pilnai laimei pie pašas skatuves bija sapulcējusies arī visa mana klase, un no visas sirds pieprasījām vēl dziesmas. Rezultātā papildus dzirdējām divas dziesmas, ieskaitot viņu himnu “Where is My Mind”.
“Grēku” uzstāšanos man grūti vērtēt, jo pats stāvēju pie taustiņiem. Aizskatuvē Mārcis Strazdiņš ar DJ Cindulī jau manīja manus centienus atrast īstos akordu telefonā dziesmu laikā. Manuprāt, bija nenormāli jaudīgi, it īpaši pie “Sex on Fire”, kuru ļoti labi atceros no grupas “Bliezienc” izpildījuma 2018. gada “Spuldzē”.
Pēc visas smagās darba dienas sekoja pati “jautrākā” pasākuma daļa - skolas sakārtošana. No domes palikām piecatā - es, Anda, Evelīna G., Mārcis un Gvido Jaunzems. Vispirms ķērāmies pie viesu kabinetu sakārtošanas, palikušā ēdiena likvidācijas, tad attērpām “chill” zonu 3. stāvā un sapratām, ka “Spuldze” ir noslēgusies.
Es teiktu, ka “Spuldze” pierādīja, ka jaunieši spēj radīt kaut ko fantastisku, ja ir skaidri redzams mērķis un ir vēlēšanās to realizēt. Jau kaut kur senāk biju rakstījis, ka tieši “Spuldze” bija motivējusi mani aktīvāk iesaistīties skolēnu domē. Tādas iespējas kā “Spuldze” ir kā ikgadējs apliecinājums jauniešu spējām un iespējām. Vajadzīgs tikai spēcīgs motivējošais spēks un katra paša iniciatīva un radošums.
Agris Ratniks
Skolēnu domes aktivitātes pirmajā pusgadā
>>>>
2018./2019. mācību gada pirmajā semestrī, drīz pēc pirmajām sēdēm, domes darbs sākās ar Fukšu nedēļas pārraudzīšanu. Šis pasākums izdodas tad, kad dome apvieno prātus ar 8. un 11. klasēm, lai sagādātu jaunpienācējiem neaizmirstamus piedzīvojumus un uzdevumus, kļūstot par pilntiesīgiem skolas audzēkņiem. Viens no uzdevumiem bija apvienot kādu populāru dziesmu ar dzīvnieku, un pasākumā redzējām, kā ir iespējams apvienot dziesmu „U Can’t Touch This” ar sliekām, izveidojot smieklīgu un interesantu priekšnesumu . Tradīcijas nevar lauzt – Fukši noslēdzās ar gada pirmo balli.
Tieši nākamajā dienā pēc Fukšu noslēguma atzīmējām Skolotāju dienu. Bijām sagatavojuši mazliet netradicionālāku pasākumu – skolotājiem bija jāveic dažādas aktivitātes, pat savstarpējas dziesmu cīņas, lai padarītu šo dienu, kas noslēdzās ar kopīgu Aleles rituālu, atšķirīgu no pārējām svētku reizēm.
Oktobra beigas skolai ir īpašas, jo svinam Cēsu Valsts ģimnāzijas dzimšanas dienu, kad jau no agra rīta skolas apkārtnē skan mūzika, visi skolā ierodas svētku drēbēs un piesprauž žetonus, par ko parūpējamies mēs - dominieki. Kā jau kārtīgai jubilejai pienākas, vakarā bija balle, kas palikusi atmiņā daudziem, jo uzstājās duets “Transleiteris”.
2018. bija arī Latvijas Simtgades gads, tāpēc patriotu nedēļu sākām ar skolas tradīciju - kopīgu došanos lāpu gājienā. Visu nedēļu skolas gaiteņos valdīja latviskas noskaņas.
Nākamajā dienā pēc Simtgades svētkiem izsludinājām fotokonkursu, lai 1. stāvs rotātos ar jaunām bildēm. Skolasbiedri bija ļoti aktīvi, un tika iesūtīti vairāk nekā 200 attēli, kas krietni lika pasvīst vērtēšanas komandai. Uzvarējušie attēli ir pelnījuši arī jaunus fotorāmjus, tāpēc jaunais 1. stāva noformējums būs apskatāms februāra sākumā.
Decembra vidū organizējām kaut ko vēl nebijušu – skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) tirdziņu. Pirmdienas pēcpusdienā aptuveni 10 skolas uzņēmumi piedāvāja plašu produktu klāstu – sveces, kosmētiku, batikotus maisiņus, pat austersēnes un iespaidīgas gaismošanas un skaņošanas iespējas.
Gadu noslēdzām ar Ziemassvētku balli, kurā par mūziku parūpējās mūsu pašu grupas. Šoreiz - “Unloved by Gravity” un “Grēki”. Ballē uzstāties pašu grupām ir sena mūsu skolas tradīcija, kuru atjaunojām pagājušajā pavasarī pasākumā „Spuldze 2018”, kura guvu lieliskas atsauksmes.
Atskatoties uz pirmo pusgadu, varam teikt, ka esam labi pastrādājuši. Mācību gada otrajai pusei mums ir lieli plāni. Organizēsim gan ierastas, gan iepriekš nebijušas izklaides un, protams, 5. aprīlī notiks „Spuldze 2019”!
Lai foršs gada turpinājums!
Elīza Marta Stangaine un Agris Ratniks
Skolēnu dome 2017./ 2018. m.g.
Pagājušajā mācību gadā mēs, Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēnu dome, sevi apliecinājām, organizējot skolēnu pašpārvalžu sadraudzības pasākumu “Spuldze 2018”. Uz skolu brauca un nāca mūsu draugi no citām skolēnu pašpārvaldēm, ar kuriem spriedām, kā uzlabot domju darbību, kā arī nenopietnākus tematus – kas ir 21. gadsimta Rainis un ko darīt, ja kurpju rūpnīca uzražotu 100 kreisās kājas kurpju, bet nevienu labajai kājai.
Rezultātā sadraudzējāmies ar Madonas, DACVĢ un Cēsu novada Jauniešu domes locekļiem, izbaudījām Jauniešu mājas, Vecpilsētas kebaba, Kārumlādes un veikala “Krista” viesmīlību un beigās kārtīgi izlikām visu enerģiju skolas ballē, kur par ritmu lieliski rūpējās mūsu skolas grupas. Ik pa laikam atlaidām elpu „chill” zonā 2. stāva gaitenī, spēlējot galda spēles.
Šī pasākuma emocijas un lielais darbs, ko mēs tajā ieguldījām, pierādīja, ko mēs, jaunieši, spējam paveikt.
Esmu pagodināts, ka prezidenta pārvēlēšanas sapulcē tieši man tika uzticēts pārņemt prezidenta Mārtiņa Tilaka stafeti un turpmāk darboties skolēnu domē ne tikai ikdienas darbu darītāja, bet arī vadītāja amatā.
Es vēlos, lai šogad visas skolas domes aktivitātes un pasākumi ir augsti, spraigi un mums visiem interesanti un baudāmi.
Es to nevaru paveikt viens, tāpēc ir nepieciešama Jūsu palīdzība un sadarbība, kā arī vajadzības gadījumā kāds asāks vārds un padoms.
Ja vēlies darboties skolas skolēnu domē, tad dod ziņu man vai viceprezidentei Elīzai Stangainei!
Tiekamies!
Agris Ratniks,
Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēnu domes priekšsēdētājs